„Dlouhá historie, bohatá přítomnost a slibná budoucnost“
.
Malý tip pro sousedy a občany, kteří pracují nyní celou dobu doma a mají problémy s kapacitou.
Pomáhal jsem před týdnem v rámci sousedské výpomoci ( mimochodem výborná věc, vzájemná výpomoc na jedné straně s betonováním nové terasy u nás a na druhé straně urychlené zřízené celé připojky samovychovatele 2 malých dětí a zprovoznění výuky na notebooku)..
...a napadlo mě při tom, že s kapacitními problémy asi bojuje momentálně víc rodin, které jsou všichni doma a mají vzdálenou školní výuku a zároveň oba rodiče v homeofficu, všichni při tom stále na videohovorech, které "žerou" nejvíc kapacity..
Naše přípojka běhá velice dobře v rámci možností bezdrátového připojení, přesto mě často zbývalo poté, co žena učí děti dálkově z domova a dcera má písemku s povinností videa, na VPN do firmy pouhých 8-15 Mbit na přenosu.
Většina si umí nastavit klasický router, že příjímá odněkud internet a pomocí WIFI posílá po domě.
Technicky ale router v případě poptávky od jednoho z více uživatele (většinou toho prvního) přídělí většinu konektivity tomuto prvnímu uživateli. V praxi to vypadá tak, že do domu přichází u nás kolem 45 Mbit přes Powermax příjmač, ale první z toho dostal dříve na hodinu trvající videohovor například 30 Mbit a ti ostatní již jen zbytek. Patří do toho i mobily, chytré TV a tablety.
U videohovorů se používají oba směry (down and up) , kdo má ADSL nebo nějaké agregované připojení (1:X), tak je na tom ještě výrazně hůř.
Co ale málo kdo ví, je že celá řada routerů má zabudovanou funkci, která v rámci připojení přerozděluje pásmo konektivity mezi účastníky domu dle nastavení.
Jmenuje se různě, QoS, Traffic management, v mém případě Manazer dopravy a podobně.
Přikládám zde můj příklad nastavení:
V případě potřeby rady mě napište, dodělávám zrovna školu, ale pokusím se během několika dnů odpovědět. Zůstaňme zdráví a mobilní !!
Váš Mgr. Filip Janoušek
janousek.filip%centrum.cz