„Dlouhá historie, bohatá přítomnost a slibná budoucnost“
Dne 17. 7. 2009 v místní restauraci jsme měli možnost dozvědět se spoustu zajímavostí o houbách na přednášce, kterou si pro nás připravil pan Jiří Véle ze Svárova. Jemu patří dík za obsáhlou přednášku bez nároku na honorář. Závěrem přednášky byly dokonce servírovány houbové speciality, jejichž recepty přineseme v některé z dalších zpráv.
Pan Jiří Véle nás nejprve seznámil s houbami, které sám v okolí nasbíral a poté nám promítl fotografie zaměřené na vzácné hřibovité houby.
Při ukázce hub bylo předvedeno několik holubinek, které patří mezi nejchutnější houby. U holubinek platí pravidlo ochutnání, ty které nejsou pálivé nebo hořké, jsou jedlé. Na snímku Holubinka namodralá.
Chutnou a výrazně vonící houbou je i poměrně vzácný Žampion císařský
Rovněž velmi chutná houba Mochomůrka růžovka, jejíž lidový název Masák vznikl ve Svárově
Některé houby vynikají svým tvarem jako Hvězdovka rozvitá
Působivým tvarem upoutá i jedlý Chřapáč jamkatý
Outkovka pestrá nepatří mezi jedlé houby, avšak v současné době probíhají ve Francii testy s výtažkem z této houby a první výsledky pokusů na zvířatech naznačují, že se jedná o velmi účinnou látku ničící rakovinné buňky v tlustém střevě.
Prudce jedovata Mochomůrka zelená. Pozření již cca jedné desetiny klobouku této houby má pro člověka za následek smrt. Ročně v ČR umírá na otravu touto hobou zhruba 6 lidí.
Rovněž smrtelně jedovatá Mochomůrka tygrovaná